“Yenik Düşürülmüş Zaman”

Dünyayı esir alan çılgınlık

Gama Art Galeri İstanbul,  9-30 Kasım 2016 tarihleri arasında Gülderen Depas’ın son üç yıllık üretimini kapsayan  “Yenik Düşürülmüş Zaman” isimli sergisine yer veriyor.

Yetenek, hırs, mücadele, entrika, tutku dolu kadınlar ve onların fırtınalı yaşamlarının ışığında dünyanın kaosunu betimleyen sanatçı; Florence Nightingale, Hannah Höch, Mata Hari, Maria Callas ve Sophie Scholl gibi farklı dönemlerde yaşayıp, inandıkları amaç doğrultusunda mücadele eden kadınların portrelerini led ışıklı panolar içinde oluşturuyor. Yağlıboya çalışılmış bu portrelerin dijital baskıları yine yağlıboya soyut yıkım resimleri ile üst üste geliyor ve bu katmanlaşmanın sonucunda ışıklar yakıldığında altta kalan yıkım ve kaos ön plana çıkıyor. Bu kaos; terörü, savaşı ve insanların doğaya verdiği zararın etkisiyle artan doğal felaketleri de kapsıyor. Kapitalizmin kar uğruna doğayı, huzuru ve yaşamı feda etmesidir söz konusu olan.  Işıklar kapalı iken görünen sadece bir portredir. Olan bitenin, tahribatın kimse farkında değildir, ya da görmeyerek akıl sağlığını koruduğunu düşünmektedir, ta ki sıra ona gelene dek.

Gülderen Depas’ın son üç yılına bakıldığında üretiminin ana konularının; yıkım, kaos, terör ve savaşın yanısıra, tarihte onu etkileyen mücadeleci, tutkulu iz bırakan sanatçı, politikacı ve bilim kadınları olduğu görülür. Sanatçı “Yenik Düşürülmüş Zaman” adlı sergisinde çok farklı gibi görünen bu iki konuyu, soyut ve figüratifin birlikteliğinde yeni bir anlatımla led ışıklarla aydınlatıyor.

 

Gülderen Depas’ın, “Yenik Düşürülmüş Zaman” adlı sergisini 9- 30 Kasım tarihleri arasında Pazar - Pazartesi günleri hariç her gün 12:00- 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz!

 

ALL RIGHTS RESERVED BY GULDEREN DEPAS © 2016

DESIGNED BY ENGIN KULOĞLU

Gülderen Depas imza